Urządzenia prądotwórcze

W dzisiejszych czasach nie można się obejść bez zasilania. Większość sprzętów czy to domowego użytku, czy budowniczych, czy biurowych wymaga do pracy prądu. Zdarzają się jednak awarie, a równie często można spotkać miejsca gdzie nie ma możliwości przeciągnięcia długich kabli do najbliższego gniazdka elektrycznego. Wtedy sprawdzają się agregaty prądotwórcze. Istnieje kilka rodzajów agregatów, które różnią się ilością faz czy chociażby mobilnością. Najbardziej mobilnym jest agregat hydrauliczny, który jednocześnie generuje niewielkie koszty użytkowania. Świetnie się więc sprawdzi na budowie.

Agregaty prądotwórczy są urządzeniami, które wytwarzają prąd w celu zasilenia odbiorników, w czasie kiedy te nie mają dostępu do sieci. Najczęściej są stosowane na wszelkiego rodzaju budowach, gdzie niezbędne jest źródło prądu do betoniarek, oświetlenia, elektronarzędzi lub innych sprzętów elektrycznych. Drugim równie popularnym wykorzystaniem agregatu prądotwórczego jest zasilanie awaryjne w budynkach, biurach czy domach jednorodzinnych. Agregaty są prostą konstrukcją, w których zespół prądotwórczy umieszczony jest w stalowej ramie. Ta oprócz funkcji ochronnej, sprawia, że przenoszenie maszyny jest bardzo łatwe. Agregat wyposażono w silnik spalinowy, który w zależności od modelu, różni się rodzajem paliwa. Największa popuarnością ciesza się te, w których zamontowano silnik benzynowe. Istnieje kilka rodzajów agregatów.

 

Agregaty stacjonarne

Agregaty jednofazowe, które przeznaczone są do urządzeń o niewielkiej mocy, z napięciem 230V. W tej grupy zalicza się również elektronarzędzia: szlifierki kątowe czy wiertarki, mały sprzęt AGD, jak czajnik elektryczny i inne niezbyt duże urządzenia zasilane silnikami elektrycznymi.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe o napięciu 400V przeznaczone są do urządzeń o dużej mocy. Można nimi zasilać elektryczne sprzęty budowlane jak betoniarki, sprzęty gospodarstwa domowego jak lodówka czy kuchenka, ogrzewanie elektryczne, itp. Agregaty te wytwarzają również prąd jednofazowy, więc mogą służyć do zasilania niewielkich odbiorników.

 

Agregaty hydrauliczne prądotwórcze

Agregat hydrauliczny jest są mobilnym i jednocześnie niezawodnym źródłem napędu szerokiej gamy urządzeń tj. młoty wyburzeniowe, pompy, wiertnice, piły itd. W ich skład wchodzi spalinowy silnik oraz pompa hydrauliczna. Dzieki tej konstrukcja zapewniona jest bezawaryjność urządzenia ze względu na odizolowanie napędu od miejsca pracy. Zasilanie hydrauliczne aż trzykrotnie przewyższa typowe urządzenia pneumatyczne pod względem efektywności. Standardowe cechy agregatów zapewniają niezawodność, łatwość obsługi i długą żywotność. Oprócz tego są łatwe w transporcie i nawet największe z nich można bez problemu przewozić w niewielkim samochodzie dostawczym. Dodatkowo są wyposażone w automatyczne wyłączanie przy niskim poziomie oleju hydraulicznego, które zapobiega kosztownym uszkodzeniom narzędzi i pompy. Mocna stalowa konstrukcja gwarantuje jakość. Wszystkie agregaty mają w podstawowym wyposażeniu koła, co ułatwia ich mobilność.