Wykorzystanie hydrauliki w maszynach

 

Mechanizmy oparte na działaniu wody są używane w wielu narzędziach mechanicznych. Są to rozwiązania bardzo praktyczne, dużo tańsze w użytkowaniu niż mechanizmy oparte na elektronice i łatwiej dostępne. Dlatego warto zastanowić się nad maszynami opartymi na działaniu hydrauliki. Najpopularniejsze to siłowniki hydrauliczne, agregaty hydrauliczne i prasy hydrauliczne.

 

Siłowniki hydrauliczne

Siłownik jest rodzajem silnika o zróżnicowanej budowie. Ma on zdolność przeobrażania energii ciśnienia zakumulowanej w doprowadzonej do siłownika cieczy roboczej na energię mechaniczną, wprawiając tłok w ruch posuwisto-zwrotny. Ruch obrotnika jest powtarzalnym obrotem, który nie przekracza trzystu sześćdziesięciu stopni.

Organ roboczy siłownika stanowi specjalny tłok, nurnik lub membrana. Jest on umieszczony w cylindrycznym korpusie. W tą przestrzeń robocza wtłaczana jest ciecz, i ta właśnie przesuwa tłok lub nurnik, co prowadzi do odkształcenia membrany. I to prowadzi do ruchu posuwistego tłoczyska.

Siłowniki montuje się w różnych urządzeniach. Przykładowo koparka napędzana jest przez siłownik hydrauliczny. Inne zaś rodzaje są umieszczane we fragmentach toru czy też w zwykłych windach osobowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, ale uzależnia je rodzaj silnika oraz jego wielkość. Po mimo tego, że są to tak niewielkie urządzenia mają one zdolność podnoszenia nawet od kilku do kilkudziesięciu ton.

 

Agregaty hydrauliczne

Agregaty hydrauliczne są to ekonomiczne źródła zasilania na placu budowy. Zasilanie hydrauliczne aż trzykrotnie przewyższa typowe urządzenia pneumatyczne pod względem efektywności. Standardowe cechy agregatów zapewniają niezawodność, łatwość obsługi i długą żywotność. Oprócz tego są łatwe w transporcie i nawet największe z nich można bez problemu przewozić w niewielkim samochodzie dostawczym. Dodatkowo są wyposażone w automatyczne wyłączanie przy niskim poziomie oleju hydraulicznego, które zapobiega kosztownym uszkodzeniom narzędzi i pompy.

 

Prasy hydrauliczne

Prasa hydrauliczna zbudowana jest z dwóch połączonych ze sobą cylindrów, które zostały wypełnione olejem hydraulicznym i zamknięte szczelnymi tłokami. Zasada zachowania energii jest spełniona w prasie hydraulicznej . Praca, którą wykonuje tłok pompy (ten, który ma mniejszą powierzchnię) jest równa sile przesunięcia, które z kolei jest tyle razy większe od przesunięcia tłoka roboczego, ile razy przekrój tłoka roboczego jest większy od przekroju tłoka pompy.

Prasa hydrauliczna ma obecnie wiele zastosowań w przemyśle i w budownictwie. Stosowana jest do obróbki plastycznej metali, do brykietowania, do fornirowania, do prasowania proszków ceramicznych, podnośniki różnego rodzaju (również w windach osobowych), do prasowania surowców wtórnych, prasa warsztatowa o napędzie ręcznym, hamulec hydrauliczny pojazdów samochodowych, napęd różnych zespołów obrabiarek skrawających, wtryskarek, przenośna do badania wytrzymałości skał, do wyprasek zniczowych. Potną najgrubszy materiał z precyzją i łatwością. Można ich używać i do produkcji samolotów czy samochodów, jak i do produkowania ciasta na pizzę.